Klub Pasjonatów

Daria Sikora w Klubie Pasjonatów.

Warsztaty tkaniny dekoracyjnej z Darią Sikorą.

18 kwietnia 2024 r.  Filia Nr 10 gościła członków Klubu Pasjonatów Uniwersytetu Trzeciego Wieku  Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zaproszeni klubowicze mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach tkaniny artystycznej zorganizowanej pod hasłem „Tkaninowa kreatywność”. Poprowadzone zostały one przez panią Darię Sikorę, artystkę-plastyka, z zawodu nauczycielkę sztuki, obecnie zajmującą się tworzeniem niezwykłych, zachwycających postaci lalek i zwierząt: niedźwiedzi, ptaków, myszy, koni i wielu, wielu innych. W swojej twórczości wykorzystuje zwykle to, co można by uznać za odpady: ścinki tkanin, resztki koronek i wstążek, materiały dekoracyjne. W swoich pracach łączy ze sobą techniki krawieckie, haft, dzianinę ręczną, a wiele elementów barwi samodzielnie.

Inspiracją przez panią Darię warsztatów stała się japońska technika sashiko – sztuka dekoracyjnego haftu, której głównym założeniem jest podkreślenie nakładanych na siebie skrawków materiałów poprzez zastosowanie widocznego ściegu, jakim jest w tym przypadku fastryga. Sashiko, zwana też japońskim patchworkiem, wywodzi się ze sposobu łatania zniszczonej odzieży, zwanego boro. Kobiety z ubogich japońskich społeczności naprawiały znoszone ubrania naszywając kolejne warstwy łat. Z czasem naszywanie kolejnych elementów w sposób estetyczny przerodziło się w sztukę.

W radosnej atmosferze, okraszonej rozmowami o własnych pasjach artystycznych, pod czujną opieką pani Darii, powstały małe dzieła sztuki – podkładki pod filiżanki, oryginalne tak, jak oryginalnymi osobami były uczestniczki warsztatów.  W spotkaniu Klubu Pasjonatów uczestniczyła także pani Anna Leśniewska, redaktorka Polskiego  Radia Rzeszów. Przeprowadziła ona wywiad z panią Darią Sikorą.

Serdecznie dziękujemy Pani Darii Sikorze za wyjątkowo twórcze spotkanie i możliwość poznania jej artystycznego świata.

Jolanta Jędryka, Filia Nr10 WiMBP

W spotkaniu w Klubie Pasjonatów, które odbyło się w dniu 18 kwietnia br. w Filii Nr 10 WiMBP przy ul. Podchorążych 1, uczestniczyło 14 osób. Tematem spotkania były warsztaty: „Jak stworzyć dzieło artystyczne ze skrawków kolorowych tkanin, materiałowych resztek, koronek i dodatków”. Prowadzącą spotkanie była pani Daria Sikora - artystka rękodzieła artystycznego.

Zebranych powitała pani Maria Jamróg, przedstawiła prowadzącą warsztaty i jej dorobek artystyczny. Pani Daria podzieliła się ze uczestnikami informacjami, skąd  wzięła się jej pasja i z czego czerpie inspiracje do swojej twórczości. Pasja zaczęła się już w bardzo wczesnym dzieciństwie i była podyktowana chęcią do tworzenia czegoś  z dostępnych materiałów, samemu bez pomocy dorosłych, inspiracje czerpie  głównie z natury. Biblioteka zapewniła skrawki różnorakich kolorowych tkanin. Uczestnicy mieli możliwości wyboru tkanin i wykonania samodzielnie (pod czujnym okiem prowadzącej, która udzielała bardzo cennych wskazówek)  podkładki pod szklanki, filiżanki, z małych fragmentów tkanin. Cenne informacje to: jak dobierać materiały, jak je zszywać, od czego zacząć i jak kontynuować, oczywiście wszystko ręcznie. Kilka uczestniczek podjęło się wyzwania i wykonało piękne podkładki. Dwugodzinne spotkanie upłynęło w bardzo miłej przyjaznej atmosferze.

Anna Leśniowska Klub Pasjonatów