Inauguracja roku akad.2021/2022, 19.10.2021 - relacje.

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w UTW-UR.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022 dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się 19 października br. w auli 126 budynku A-0 Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zebranych powitała Danuta Kamieniecka–Przywara - wiceprezes UTW-UR ds. naukowych. Jako pierwszy zabrał głos pan Stanisław Kruczek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, który w imieniu Marszałka Województwa życzył słuchaczom satysfakcji i sukcesów w kontynuowaniu pogłębiania wiedzy i realizacji swoich pasji. List gratulacyjny od Wojewody Podkarpackiej pani Ewy Leniart, odczytał przedstawiciel pan Krystian Pasternak. Następnie prowadząca odczytała list Prezydenta Miasta Rzeszowa pan Konrada Fijołka oraz od dr hab. prof.UR Wojciecha Walata. Przewodnicząca Rzeszowskiej Rady Seniorów pani Barbara Stafiej zachęcała seniorów do aktywnego udziału w projekcie realizowanym przez RRS i Stowarzyszenie Kreatywny Senior. Po tych oficjalnych wystąpieniach, chór UTW-UR CANTILENA odśpiewał Gaudeamus Igitur.

Uroczystego rozpoczęcia nowego roku akademickiego dokonała pani dr hab. prof.UR Elżbieta Rokosz, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, która następnie wygłosiła wykład inauguracyjny: „Znacie? To obejrzyjcie. Rzecz o  brytyjskich serialowych adaptacjach powieści mniej lub bardziej klasycznych ”. Następnie zabrała głos pani Danuta Kamieniecka–Przywara, która przedstawiła najważniejsze dane o aktualnej sytuacji UTW-UR - w załączeniu wystąpienie Danuty Kamienieckiej–Przywara i prezentacja.

Kontynuując swoje wystąpienie, Wiceprezes UTW-UR d/s naukowych omówiła przebieg i wyniki ogłoszonego w maju 2021 r. przez Zarząd UTW-UR konkursu „Twórczość w czasie pandemii” - wyniki konkursu w załączeniu. Po wręczeniu dyplomów, uczestnicy konkursu stanęli do wspólnej fotografii.

Kontynuacją dobrego nastroju uczestników inauguracji były występy grupy teatralnej „Słowo za słowo”, która rozbawiła słuchaczy fraszkami Sztaudyngera. Na zakończenie spotkania chór CANTILENA przypomniał ulubione piosenki zespołu „Mazowsze”. W trakcie uroczystości obecna była redaktor Polskiego Radia Rzeszów pani Anna Leśniewska, która przeprowadziła wiele wywiadów z laureatami. Także TVP Rzeszów przygotowała audycję nt. UTW-UR i aktywności seniorów. Audycję wyemitowano w „Aktualnościach” w środę, 20.10.br.

Pierwsze po niemal dwuletniej przerwie bezpośrednie spotkanie słuchaczy UTW-UR na inauguracji obudziło we wszystkich nadzieję na powrót do normalnych spotkań i zajęć.

Maria Suchy

Rozmowy z inauguracji roku akad.2021/2022 przeprowadzone przez red. Annę Leśniewską z Radia Rzeszów: https://radio.rzeszow.pl/audycje/inauguracja-roku-akademickiego-2021-2022-utw-ur

UTW-UR i inauguracja roku akad.2021/2022 w AKTUALNOŚCIACH TVP Rzeszów: https://rzeszow.tvp.pl/56471778/20102021-800

Fotorelacja kol. Jana Stachury: