Stowarzyszenie Przyjaciół UTW

"Aktywny senior to zdrowszy senior"

Projekt „Aktywny senior to zdrowszy senior”, dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego - ROPS w Rzeszowie - umowa nr 9/2023/PS

KOMUNIKAT NR 12/09.10.2023

Sukces Chóru UTW-UR „Cantilena”

W dniu 7 października 2023 odbył się w Stalowej Woli IX Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów 2023 „Bo radość jest w nas”. Wydarzenie zgromadziło 51 zespołów, chórów i wykonawców indywidualnych – łącznie ponad 570 uczestników. Przegląd odbywał się w Centrum Aktywności Seniora w Alejach Jana Pawła II 10 (soliści/duety i chóry) oraz w Centrum Edukacji Zawodowej przy ul. Kwiatkowskiego 1 (zespoły ludowe/ folklorystyczne i zespoły wokalne). Przesłuchania konkursowe w Centrum Aktywności Seniora zaczęły się o godz. 9:00; w Centrum Edukacji Zawodowej o godz. 8:00. Przed Chórem „Cantilena” stanęło zadanie, aby dojechać na czas do Stalowej Woli, zamienić stroje podróżne na sceniczne i przećwiczyć tzw. rozśpiewki. Według przesłanego przez organizatorów harmonogramu, chór miał stanąć na scenie o godz. 9.48 i w ciągu 12 minut zaprezentować się w wybranym repertuarze. Do konkursu wybrano piosenki Zespołu „Mazowsze”: „Żołnierz i panna” (a capella), „Dwa serduszka, cztery oczy”, „Kukułeczka”, „Bandoska” i „To i hola, hola, la, la”, skracając niektóre zwrotki, aby zmieścić się w wyznaczonym czasie. Chór, który doskonale prezentował się w stylizowanych na ludowe strojach, wystąpił przy akompaniamencie Ryszarda Picha i Jerzego Kokoszki. Występ niezwykle się podobał, a przy ostatniej piosence do śpiewu włączyła się cała sala. Dyrygentka chóru Bożena Słowik zebrała mnóstwo gratulacji za tak profesjonalne prowadzenie zespołu. Po występie, gdy pierwsze emocje opadły, nastąpiło długie oczekiwanie na werdykt jury. Już po przyjeździe na ul. Kwiatkowskiego do Centrum Edukacji Zawodowej okazało się, że „Cantilena” ma wystąpić w koncercie galowym o godz. 16.30., jako jeden z dziesięciu najlepszych wykonawców. To na nowo obudziło spekulacje, co do orzeczenia jury. Czas oczekiwania na koncert galowy, który rozpoczął się o godz. 16.30., uczestnicy wypełnili śpiewając piosenki i przyśpiewki ludowe. Hol aż kipiał od radosnych emocji, zgodnie hasłem Przeglądu „Bo radość jest w nas”. Na koncercie galowym „Cantilena” wystąpiła jako 8. w kolejności, śpiewając „Dwa serduszka, cztery oczy”. O godz. 17.30 wystąpił laureat ubiegłorocznej „Grand Prix” chór  GAUDE VITAE ze Stalowej Woli. Potem emocje sięgnęły zenitu, gdy na scenę wkroczyło jury. Jego przewodnicząca dr hab. Elżbieta Przystasz, ogłaszała kolejnych zwycięzców, by wreszcie wymienić Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego „Cantilena”, który zdobył ZŁOTY DYPLOM i nagrodę pieniężną. GRATULUJEMY !!!

Przebieg IX Przeglądu dokumentowała Bogumiła Krypel z Klubu fotografii UTW-UR. Wyjazd chóru do Stalowej Woli został dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego ROPS w Rzeszowie.

Maria Suchy