Grafika
Poziom i forma studiów: jednolite studia magisterskie stacjonarne
Opis kierunku:
Studia na kierunku grafika to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia trwa 5 lat i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra.
Głównym celem studiów na tym kierunku jest zdobycie wiedzy i umiejętności umożliwiających pracę w roli artysty grafika i projektanta oraz aktywnego twórcy w zakresie szeroko pojętych sztuk plastycznych, a także uczestnika i animatora kultury współczesnej. Wykwalifikowani graficy, będą dysponować nie tylko wiedzą, ale przede wszystkim szerokim wachlarzem umiejętności m. in. z zakresu: projektowania graficznego, rysunku, malarstwa, grafiki 3d, multimediów, grafiki warsztatowej. Studenci w całym toku kształcenia zetkną się głównie z szeregiem zajęć praktycznych oraz warsztatowych, które będą rozwijać ich zdolności i umiejętności artystyczne.
Opis specjalności:
Student/ka w semestrze 6 dokonuje wyboru jednego z dwóch przedmiotów z planu studiów: Media rysunkowe (ilustracja) lub Techniki warsztatowe w zastosowaniu użytkowym
W semestrze 8 student/tka wybiera po jednej pracowni dyplomowej z grupy przedmiotów kierunkowych do wyboru:
- Magisterska Pracownia Artystyczna:
- Pracownia projektowa I
- Pracownia projektowa II
- Pracownia multimedialna
- Magisterska Pracownia Artystyczna:
- Pracownia grafiki warsztatowej druku wypukłego
- Pracownia grafiki warsztatowej druku wklęsłego
- Pracownia grafiki warsztatowej druku płaskiego
- Pracownia grafiki warsztatowej druku cyfrowego.
Sylwetka absolwenta:
Absolwent kierunku grafika posiada szeroki zakres wiedzy i umiejętności z obszaru, szeroko rozumianej grafiki projektowej, multimediów oraz grafiki warsztatowej. Każdy absolwent ma również umiejętności związane z tradycyjnymi dziedzinami sztuki, takimi jak: rysunek, malarstwo czy rzeźba. Wszystkie te doświadczenia pozwalają na rozwój wrażliwości i wyobraźni, która powinna cechować każdego, kto uprawia zawód związany ze sztuką. Ukończenie kierunku grafika przygotowuje do pracy w zakresie: tworzenia identyfikacji wizualnej firm, projektowania wydawnictw, tworzenia ilustracji, plakatów, przygotowania projektów do druku, zajmowania się fotografią, poligrafią, tworzenia animacji i innych realizacji multimedialnych w tym mappingu oraz modelowania 3D. Praktyki zawodowe odbywane podczas studiów pozwalają na nawiązanie kontaktu ze środowiskiem pracy i zdobycie doświadczeń zawodowych. Znajomość grafiki warsztatowej pozwala natomiast brać udział w wystawach i konkursach poświęconych tej dziedzinie. Absolwent naszego kierunku posiada również wiedzę z zakresu historii sztuki i grafiki oraz filozofii sztuki, przez co jest świadomym odbiorcą szeroko pojętej kultury. Może stać się również jej animatorem i organizatorem wydarzeń artystycznych.
Perspektywy zawodowe:
Możliwość zatrudnienia w:
- agencjach graficznych,
- agencjach fotograficznych,
- agencjach reklamowych i marketingowych,
- zakładach poligraficznych,
- wydawnictwach,
- studiach filmowych i telewizyjnych,
- firmach internetowych i informatycznych,
- firmach tworzących gry komputerowe,
- firmach programistycznych,
- instytucjach kultury,
- klasycznych i nowych mediach.